14 mai 2012

Final de infarct: Manchester City castiga titlul in minutul 94

Victorie spectaculoasa pentru Manchester City care intoarce rezultatul de 1-2 cu QPR in minutele de prelungire si castiga titlul Premier League dupa 44 de ani.

De peste Maneca sosesc stiri fotbal incredibile: Daca ati urmarit meciul de duminica si nu ati avut un infarct, putin a lipsit. Manchester City s-a impus asupra celor de la QPR cu 3-2 in ultimul minut de prelungire, multumita unei capodopere a lui Aguero, ginerele lui Maradona. Multumita acestui gol, City nu a castigat doar confruntarea, ci si titlul. Cu toate ca si Manchester United a castigat confruntarea cu Sunderland impunandu-se cu 1-0, „Cetatenii” au avut un golaveraj mai bun, aceasta fiind prima oara in Premier League cand titlul a fost acordat pe baza golaverajului.

Ultimul titlu castigat de Manchester City a fost acela din 1968, iar majoritatea suporterilor nu vazusera niciodata echipa lor ridicand un titlu. „Cetatenilor” le-au trebuit 44 de ani si un miliard de lire (doar in ultimii 3 ani) cheltuiti de seicul Mansour, proprietarul clubului, pentru a pune din nou mana pe titlul celui mai spectaculos campionat de fotbal din lume.

In 90 de minute s-au decis sortile a patru echipe din Premier League: Manchester United si Manchester City (ambele in lupta pentru titlu) si QPR (adversarii celor de la City din meciul de titlu) si Bolton, ambele in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Primul gol a meciurilor a fost inscris de Stoke in minutul 13, contra lui Bolton, ceea ce insemna ca QPR nu ar fi fost retrogradata nici in cazul unei infrangeri contra lui City. Trei minute mai tarziu a inscris Rooney, iar titlul in acel moment era al celor de la Manchester United. Manchester City pe de alta parte, a asediat poarta celor de la QPR, insa nu a reusit sa deschida scorul pana in minutul 40, cand Pablo Zabaleta a reusit sa trimita mingea in plasa adversarilor. In acelasi timp, Bolton a egalat, iar la sfarsitul primei reprize a majorat avantajul asupra celor de la Stoke. Asadar, la sfarsitul primei reprize, Manchester City era campioana Angliei (multumita golaverajului mai bun), adversarii lor, QPR ar fi fost retrogradati, iar Bolton ar fi ramas in Premier League.

In repriza secunda, QPR trebuia sa schimbe tactica si sa riste tot pentru a se salva. In minutul 48 oaspetii au inscris golul egalului prin Cissé, ceea ce a insemnat ca titul era acum a celor de la United. Cateva minute mai tarziu, oaspetii, ramasi in inferioritate numerica din cauza unui fault al capitanului Barton, au majorat avantajul prin Mackie si au spulberat sperantele celor de la City la titlu. Au urmat 35 de minute de asediu a gazdelor la poarta lui QPR, insa fara noroc, rezultatul ramamand neschimbat (1-2). Suporterii se disperau si plangeau in tribune deoarece  pierdeau cel mai important meci pe care ar fi trebuit sa-l castige.

La sfarsitul celor 90 de minute regulamentare de joc City era condusa cu 2-1. Cetatenii au continuat sa spere, iar in minutul 92, Dzeko a reusit sa inscrie golul egalului, insa titul era inca tot a „Diavolilor Rosii”. Doua minute mai tarziu, in minutul 94 (ultimul de prelungiri), Aguero a primit mingea in careul advers, a facut un slalom printre adversari si a inscris golul de 3-2 pentru Manchester City. Arbitrul a fluierat finalul meciului, Manchester City a castigat titlul in timp ce United l-a pierdut, QPR a evitat retrogradarea (multumita golului egalului inscris intre timp de Stoke impotriva celor de la Bolton), iar Bolton a parasit Premier League.