FC Basel a reusit surpriza pe White Hart Lane

faza-meci-tottenham-baselBucuresti, 05 aprilie 2013. Stiri fotbal: FC Basel a realizat surpriza serii in Liga Europa, terminand la egalitate, 2-2, meciul cu Tottenham Hotspur din prima mansa a sferturilor.

Joi seara, Tottenham Hotspur si FC Basel s-au intalnit pe stadionul White Hart Lane in cadrul sferturilor de finala din Liga Europa. Echipa gazda era considerata favorita la victorie, insa elvetienii i-au surprins in prima repriza si au deschis scorul in minutul 30 prin Valentin Stocker. Dupa doar patru minute, Fabian Frei a dus scorul la 2-0. Pana la pauza englezii au reusit sa reduca diferenta, marcator Emmanuele Adebayor in minutul 40. Dupa pauza Tottenham a atacat si a reusit egalarea in minutul 58 prin Gylfi Sigurdsson. Desi a mai fost timp suficient pentru a obtine victoria, Tottenham nu a mai inscris si astfel scorul final a ramas 2-2. Calificarea se va decide saptamana viitoare pe stadionul St.Jakob Park din Basel.

Tot aseara au mai jucat in sferturile de finala din Liga Europa alte doua echipe din Anglia: Chelsea si Newcastle United. Londonezii au invins fara probleme cu 3-1 la Londra pe Rubin Kazan. Spaniolul Fernando Torres a reusit o dubla, in timp ce nigerianul Victor Moses a reusit un super gol. Nu la fel de bine a jucat Newcastle United, care a condus cu 1-0 la Lisabona, insa Benfica a reusit sa intoarca scorul si sa se impuna cu 3-1. Potrivit unui site cu stiri si pariuri Premier League, in acest week-end cele trei echipe engleze prezente in sferturile de finala din Liga Europa vor juca pe teren propriu in campionat: Tottenham cu Everton, Chelsea cu Sunderland, iar Newcastle United cu Fulham.

Copyright 2008-2012 fotbal-flash.ro | Toate drepturile rezervate.