Europa League, 2017-2018

 

Grupe Europa League
Golgheteri Europa League
Clasamente Grupe Europa League

 

 

 

FINALA Europa League (Lyon)

16,05,2018 Marseille 0:3 Atlético

Atletico-Madrid-cu-trofeul-Europa-League

90+2 FINAL. Atletico Madrid câștigă trofeul Europa League!
90 Intră Torres, iese Griezmann.
89 Gabi marchează pentru 3-0, cu un șut pe colțul lung din 8 metri, din pasa lui Koke.
88 Iese Correa, intră Partey.
84 Amavi trage din vole de la 25 metri, prinde Mandanda.
81 Mitroglou reia cu capul, mingea nimerește stâlpul porții!
78 Njie și Lucas primesc fiecare câte un cartonaș galben
75 Gustavo primește cartonașul galben.
74 Intră Mitroglou, iese Germain.
71 Koke trage din afara careului, minge respinsă în corner de portarul Mandanda.
70 Griezmann centrează din fază fixă, minge respinsă în corner.
66 Sanson trage din 12 metri peste poartă.
60 Griezmann a fost semnalizat în poziție de ofsaid.
55 Intră Njie, iese Ocampos.
53 Godin reia cu capul, puțin pe lângă vinclul porții.
50 Griezmann majorează scorul cu un șut din 8 metri, pe lângă portar și 2-0.
49 Correa este oprit în careu de Sarr.
46 A început repriza secundă
46 Juanfran intră, Vrsaljko iese, la Atletico
45+1 Finalul primei reprize
39 Godin reia cu capul, peste poarta lui Mandanda.
38 Amavi primește cartonașul galben.
36 Griezmann a fost semnalizat în poziție de ofsaid.
32 Iese Payet, accidentat, intră Lopez.
24 Vrsaljko vede cartonașul galben.
21 Griezmann deschide scorul cu un șut din 12 metri, din poziție singur cu portarul, la o greșeală a lui Sarr.
20 Thauvin centrează, prinde cu siguranță Oblak.
14 Koke centrează din fază fixă, respinge Sarr.
12 Sarr trage din afara careului, pe lângă poarta lui Oblak.
10 Diego Costa este atenționat verbal de centralul Bjorn Kuipers, pentru joc periculos.
6 Ramy trage din 16 metri, peste poartă.
4 Din pasa lui Payet, Germain scăpat singur cu portarul, trage din 14 metri, peste poartă.
1 Partida a început
Formaţiile de start,
Marseille: Mandanda -Sarr, Ramy, Gustavo, Amavi - Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet, Ocampos - Germain
Altetico: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Lucas - Correa, Gabi, Saul, Koke - Costa, Griezmann
Brigada de arbitri: Bjorn Kuipers, la centru, ajutat de 4 asistenți, toți din Olanda

Fază meci, Marseille-Atletico

Marseille-Atletico-finala-Europa-League

 

Semifinale Europa League, partidele retur

03,05,2018 Salzburg 2:1 Marseille
03,05,2018 Atlético 1:0 Arsenal

 

Semifinale Europa League, partidele tur

26,04,2018 Marseille 2:0 Salzburg
26,04,2018 Arsenal 1:1 Atlético

 


 

Sferturi Europa League, partidele retur

12,04,2018 Salzburg 4-1 Lazio
12,04,2018 Sporting 1-0 Atlético
12,04,2018 ȚSKA Moscova 2-2 Arsenal
12,04,2018 Marseille 5-2 RB Leipzig

 

Sferturi Europa League, partidele tur

05,04,2018 Lazio 4-2 Salzburg
05,04,2018 Atlético 2-0 Sporting
05,04,2018 Arsenal 4-1 ȚSKA Moscova
05,04,2018 RB Leipzig 1-0 Marseille

 

Optimile Europa League, partidele retur

15,03,2018 Lokomotiv Moscova 1-5 Atlético
15,03,2018 Plzeň 2-1 Sporting
15,03,2018 Athletic Club 1-2 Marseille
15,03,2018 Zenit 1-1 RB Leipzig
15,03,2018 Dynamo Kiev 0-2 Lazio
15,03,2018 Arsenal 3-1 AC Milan
15,03,2018 Salzburg 0-0 Dortmund
15,03,2018 Lyon 2-3 ȚSKA Moscova

 

Optimile Europa League, partidele tur

08,03,2018 Dortmund 1-2 Salzburg
08,03,2018 AC Milan 0-2 Arsenal
08,03,2018 Atlético 3-0 Lokomotiv Moscova
08,03,2018 ȚSKA Moscova 0-1 Lyon
08,03,2018 Marseille 3-1 Athletic Club
08,03,2018 Sporting 2-0 Plzeň
08,03,2018 Lazio 2-2 Dynamo Kiev
08,03,2018 RB Leipzig 2-1 Zenit

 

Șaisprezecimile Europa League, partidele retur

21,02,2018 ȚSKA Moscova 1-0 Steaua Roșie
22,02,2018 Lokomotiv Moscova 1-0 Nice
22,02,2018 Sporting 3-3 Astana
22,02,2018 Lazio 5-1 FCSB
22,02,2018 Plzeň 2-0 Partizan
22,02,2018 Villarreal 0-1 Lyon
22,02,2018 RB Leipzig 0-2 Napoli
22,02,2018 Zenit 3-0 Celtic
22,02,2018 Dynamo Kiev 0-0 AEK Atena
22,02,2018 Atlético 1-0 Copenhaga
22,02,2018 Braga 1-0 Marseille
22,02,2018 Arsenal 1-2 Östersund
22,02,2018 AC Milan 1-0 Ludogorets
22,02,2018 Salzburg 2-1 Real Sociedad
22,02,2018 Athletic Club Bilbao 1-2 Spartak Moscova
22,02,2018 Atalanta 1-1 Dortmund

 

Șaisprezecimile Europa League, partidele tur

13,02,2018 Steaua Roșie 0-0 ȚSKA Moscova
15,02,2018 Astana 1-3 Sporting
15,02,2018 Dortmund 3-2 Atalanta
15,02,2018 Real Sociedad 2-2 Salzburg
15,02,2018 Marseille 3-0 Braga
15,02,2018 Östersund 0-3 Arsenal
15,02,2018 Ludogorets 0-3 AC Milan
15,02,2018 Spartak Moscova 1-3 Athletic Club Bilbao
15,02,2018 Nice 2-3 Lokomotiv Moscova
15,02,2018 FCSB 1-0 Lazio
15,02,2018 Partizan 1-1 Plzeň
15,02,2018 Lyon 3-1 Villarreal
15,02,2018 Napoli 1-3 RB Leipzig
15,02,2018 Celtic 1-0 Zenit
15,02,2018 AEK Atena 1-1 Dynamo Kiev
15,02,2018 Copenhaga 1-4 Atlético

 

Componența Grupelor Europa League, conform tragerii la sorți din 25 August

Grupa A Villarreal (ESP), Maccabi Tel-Aviv (ISR), Astana (KAZ), Slavia Praha (CZE)
Grupa B Dynamo Kyiv (UKR), Young Boys (SUI), Partizan (SRB), Skënderbeu (ALB)
Grupa C Braga (POR), Ludogorets Razgrad (BUL), Hoffenheim (GER), İstanbul Başakşehir (TUR)
Grupa D AC Milan (ITA), Austria Wien (AUT), Rijeka (CRO), AEK Athens (GRE)
Grupa E Lyon (FRA), Everton (ENG), Atalanta (ITA), Apollon Limassol (CYP)
Grupa F København (DEN), Lokomotiv Moskva (RUS), Sheriff (MDA), Zlín (CZE)
Grupa G Viktoria Plzeň (CZE), FCSB (ROU), Hapoel Beer-Sheva (ISR), Lugano (SUI)
Grupa H Arsenal (ENG), BATE Borisov (BLR), Köln (GER), Crvena zvezda (SRB)
Grupa I Salzburg (AUT), Marseille (FRA), Vitória SC (POR), Konyaspor (TUR)
Grupa J Athletic Club (ESP), Hertha Berlin (GER), Zorya (UKR), Östersund (SWE)
Grupa K Lazio (ITA), Nice (FRA), Zulte Waregem (BEL), Vitesse (NED)
Grupa L Zenit (RUS), Real Sociedad (ESP), Rosenborg (NOR), Vardar (MKD)

 

Play-off, UEFA Europa League, meciurile retur
24.08.2017 AEK Larnaca 0-0 Viktoria Plzeň
24.08.2017 Dinamo Kiev 3-1 Maritimo Funchal
24.08.2017 Östersunds 2-0 PAOK
24.08.2017 Zenit 2-0* Utrecht
24.08.2017 Salzburg 4-0 FC Viitorul
24.08.2017 Sheriff Tiraspol 0-0 Legia Warsaw
24.08.2017 Maccabi Tel-Aviv 2-2 Altach
24.08.2017 Oleksandriya 1-2 BATE Borisov
24.08.2017 Sūduva 0-0 Ludogorets
24.08.2017 Fenerbahçe 1-2 Vardar Skopje
24.08.2017 Videoton 0-4 Partizan Belgrad
24.08.2017 Midtjylland 1-1 Apollon Limassol
24.08.2017 Skënderbeu 0-0 Dinamo Zagreb
24.08.2017 AEK Athens 3-0 Club Brugge
24.08.2017 Braga 3-2 FH Hafnarfjördur
24.08.2017 Rosenborg 3-2 Ajax
24.08.2017 Marseille 3-0 Domžale
24.08.2017 Shkëndija 0-1 AC Milan
24.08.2017 Athletic Bilbao 1-0 Panathinaikos
24.08.2017 Hajduk Split 1-1 Everton
24.08.2017 Steaua Roșie 2-1 Krasnodar
24.08.2017 Austria Wien 0-1 Osijek

*Meci cu prelungiri, 2 reprize a câte 15 minute

Play-off, UEFA Europa League, meciurile tur
16.08.2017 Utrecht 1-0 Zenit
17.08.2017 Krasnodar 3-2 Steaua Roșie
17.08.2017 Apollon Limassol 3-2 Midtjylland
17.08.2017 Dinamo Zagreb 1-1 Skënderbeu
17.08.2017 BATE Borisov 1-1 Oleksandriya
17.08.2017 FH Hafnarfjördur 1-2 Braga
17.08.2017 PAOK 3-1 Östersunds
17.08.2017 Vardar Skopje 2-0 Fenerbahçe
17.08.2017 Viktoria Plzeň 3-1 AEK Larnaca
17.08.2017 Panathinaikos 2-3 Athletic Bilbao
17.08.2017 Ludogorets 2-0 Sūduva
17.08.2017 Altach 0-1 Maccabi Tel-Aviv
17.08.2017 FC Viitorul 1-3 Salzburg
17.08.2017 Domžale 1-1 Marseille
17.08.2017 Club Brugge 0-0 AEK Athens
17.08.2017 Osijek 1-2 Austria Wien
17.08.2017 AC Milan 6-0 Shkëndija
17.08.2017 Ajax 0-1 Rosenborg
17.08.2017 Legia Warsaw 1-1 Sheriff Tiraspol
17.08.2017 Partizan Belgrad 0-0 Videoton
17.08.2017 Everton 2-0 Hajduk Split
17.08.2017 Maritimo Funchal 0-0 Dinamo Kiev

 

UEFA Europa League, ediția 2017-2018, calendar tragere la sorți

Primul si al doilea tur de calificari  Nyon 19,06,2017-14:00
A treia runda de calificare  Nyon 14,07,2017-14:00
Play-off round Nyon 04,08,2017-14:00
Faza grupelor  Monaco 25,08,2017-14:00
Faza 16-zecimi Nyon 11,12,2017-14:00
Faza optimilor Nyon 23,02,2018-14:00
Sferturi de finală Nyon 16,03,2018-14:00
Semi-finale si finala Nyon 13,04,2018-14:00

 

UEFA Europa League, 2017-2018, Calendar meciuri

Primul tur preliminar, mansa 1 (tur) 29,06,2017
Primul tur preliminar, mansa 2 (retur) 06,07,2017
Turul 2 preliminar, mansa 1 13,07,2017
Turul 2 preliminar, mansa 2 20,07,2017
Turul 3 preliminar, mansa 1

27,07,2017

Turul 3 preliminar, mansa 2 03,08,2017
Play-off, tur  17,08,2017
Play-off, retur  24,08,2017
Grupe, etapa 1 14,09,2017
Grupe, etapa 2 28,09,2017
Grupe, etapa 3 19,10,2017
Grupe, etapa 4 02,11,2017
Grupe, etapa 5 23,11,2017
Grupe, etapa 6 07,12,2017
Faza Saisprezecimi, tur 15,02,2018
Faza Saisprezecimi, retur 22,02,2018
Faza Optimi- tur 08,03,2018
Faza Optimi- tur/retur 15,03,2018
Sferturi de finala, tur 05,04,2018
Sferturi de finala, retur 12,04,2018
Semi-finale, tur 26,04,2018
Semi-finale, retur 03,05,2018
Finala (se va disputa la Lyon, Parc Olympique) 16,05,2018

 

 

  Comentarii:

Vezi și ediția 2016-2017 a Europa League ǀ TURUL 1, 2 și 3 PRELIMINAR Europa League, EDIȚIA 2017-2018



Site-ul folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu utilizarea acestor informații și cu politica de utilizare a cookie-urilor

Am înțeles

Pentru detalii