UEFA EURO- 2020, program

Liga Națiunilor UEFA, program și rezultate Clasamente Grupe Liga Națiunilor

Grupa A, program, clasament - calificări
Grupa B, program, clasament - calificări
Grupa C, program, clasament - calificări
Grupa D, program, clasament - calificări
Grupa E, program, clasament - calificări
Grupa F, program, clasament - calificări
Grupa G, program, clasament - calificări
Grupa H, program, clasament - calificări
Grupa I, program, clasament - calificări
Grupa J, program, clasament - calificări

 

 

   

ETAPA 1- PROGRAM ȘI REZULTATE, PRELIMINARII EURO 2020

21.03.2019/c Olanda 21:45 Belarus
21.03.2019/c Irlanda de Nord 21:45 Estonia
21.03.2019/e Croația 21:45 Azerbaijan
21.03.2019/e Slovacia 21:45 Ungaria
21.03.2019/i Belgia 21:45 Rusia
21.03.2019/i Kazakhstan 17:00 Scoția
21.03.2019/i Cipru 21:45 San Marino
21.03.2019/g Austria 21:45 Polonia
21.03.2019/g Macedonia 21:45 Letonia
21.03.2019/g Israel 21:45 Slovenia
22.03.2019/a Anglia 21:45 Cehia
22.03.2019/a Bulgaria 21:45 Muntenegru
22.03.2019/b Portugalia 21:45 Ucraina
22.03.2019/b Luxemburg 21:45 Lituania
22.03.2019/h Moldova 21:45 Franța
22.03.2019/h Andorra 21:45 Islanda
22.03.2019/h Albania 21:45 Turcia
23.03.2019/d Georgia 16:00 Elveția
23.03.2019/d Gibraltar 19:00 Republica Irlanda
23.03.2019/f Malta 19:00 Insulele Faroe
23.03.2019/f Suedia 19:00 România
23.03.2019/f Spania 21:45 Norvegia
23.03.2019/j Italia 21:45 Finlanda
23.03.2019/j Bosnia și Herzegovina 21:45 Armenia
23.03.2019/j Liechtenstein 21:45 Grecia

 

Componența Grupelor Preliminare EURO 2020, rezultate în urma tragerii la sorți din 02 Decembrie 2018

 GRUPA A  GRUPA B  GRUPA C GRUPA D 
Anglia Portugalia Olanda Elveția
Cehia Ucraina Germania Danemarca
Bulgaria Serbia Irlanda de Nord Republica Irlanda
Muntenegru Lituania Estonia Georgia
Kosovo Luxemburg Belarus Gibraltar
 GRUPA E GRUPA F GRUPA G  GRUPA H
Croația Spania Polonia Franța
Țara Galilor Suedia Austria Islanda
Slovacia Norvegia Israel Turcia
Ungaria România Slovenia Albania
Azerbaijan Insulele Faroe Macedonia Moldova
  Malta Letonia Andorra
 GRUPA I GRUPA J    
Belgia Italia    
Rusia Bosnia și Herzegovina    
Scoția Finlanda    
Cipru Grecia    
Kazakhstan Armenia    
San Marino Liechtenstein    

Meciurile de calificare la europene, se vor desfășura în perioada martie-noiembrie 2019 și vor participa cele 55 de state membre ale UEFA. Se vor alcătui 10 grupe a câte 5 sau 6 echipe, din care se vor califica direct 20 echipe pentru turneul final EURO 2020, la care se vor mai adăuga 4 echipe, decise în urma Ligii Naţiuniilor, competiţie nou-înfiinţată.

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă. Meciurile din cadrul grupelor turneului final se vor desfășura pe următoarele stadioane:

Grupa A: Italia (Stadio Olimpico, Rome), Azerbaijan (Olympic Stadium, Baku)
Grupa B: Rusia (Saint Petersburg Stadium), Danemarca (Parken Stadium, Copenhagen)
Grupa C: Olanda (Johan Cruijff ArenA, Amsterdam), România (Național Arena, București)
Grupa D: Anglia (Wembley Stadium, London), Scoția (Hampden Park, Glasgow)
Grupa E: Spania (Estadio de San Mamés, Bilbao), Republica Irlanda (Dublin Arena)
Grupa F: Germania (Fußball Arena München, Munich), Ungaria (Ferenc Puskás Stadium, Budapest)

 

 
loading...

Bucureștiul, pe harta UEFA Euro 2020, găzduiește 3 meciuri din Grupele Euro 2020 și un meci din 16-zecimi

Euro-2020-orase

Orașele unde se dispută jocurile turneului final:

Finala și semifinalele: Londra, Stadion Wembley

Câte 1 joc din Sferturi de finale: Baku, Azerbaijan: Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg

Câte 1 joc din Șaisprezecimi: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden

Câte 3 jocuri în Grupe: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden; Baku, Azerbaijan, Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg.

Euro-2020-welcome

Națiunile cu orașe gazdă, nu se vor califica direct la turneul final. Vor fi alcătuite 10 Grupe pentru calificare, din care se vor califica direct, primele două echipe, total 20 echipe calificate direct, la care se vor mai adăuga 4 echipe, decise în uma Ligii Naţiuniilor, competiţie nou-înfiinţată.

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă.

Fiecare echipă gazdă calificată, are garantat câte două jocuri pe terenul propriu, numai în faza grupelor, conform site-ului oficial al UEFA.

 

Echipele care au câştigat turnee finale ale Campionatului European
3 Germania 1972, 1980, 1996
3 Spania 1964, 2008, 2012
2 Franța 1984, 2000
1 Portugalia 2016
1 Uniunea Sovietică 1960
1 Cehoslovacia 1976
1 Italia 1968
1 Olanda 1998
1 Danemarca 1992
1 Grecia 2004

UEFA-Euro-2020-sigla

 

 

 

 

Loading...

 

Site-ul Fotbal-flash.ro, folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu utilizarea acestor informații și cu politica de utilizare a cookie-urilor. Am adaptat condițiile impuse, în conformitate cu REGULAMENTUL (UE) 2016/679 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI; dispozitiile Legii nr. 677/2001, pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date.

ACCEPT   Pentru edificare   Află mai multe   X