București, 04 Martie 2016.

După scorul de 2-1 cu ASA Tg. Mureș, Steaua este la a patra victorie consecutivă în play-off

Steaua-ASA Tg. Mureș, 2-1Steaua a reușit victoria cu scorul de 2-1, în etapa a 5-a a play-off-ului cu ASA Tg. Mureș. Dacă tragem linie după jumătatea play-off, Steaua a obținut 4 victorii consecutive și un egal, având un parcurs excelent.

Golurile din partida de duminică, au fost marcate de Adi Popa, în minutul 40, Ivan Gomzalez, autogol în minutul 83 pentru Steaua, respectiv Pablo Brandan, minutul 61, din penalti, pentru ASA Tg. Mureș.

Arbitrului de centru Ovidiu Hațegan, i se impută faza din minutul 23, atunci când a închis ochii la faultul lui Pintilii din spate și nu i-a acordat al doilea cartonaș galben. Pintilii mai fusese avertizat cu cartonaș galben în minutul 10.

Portarul echipei ASA Tg. Mureș, Edi Stăncioiu, a declarat după meci la televiziunea Digi, următoarele: "Este supărare în rândul nostru. N-am reușit nimic în jocul acesta. La golul din minutul 84, a fost o minge deviată, apoi bară. Mingea s-a plimbat pe linia porții, apoi a intrat în poartă. Nu putem da vina pe noroc sau ghinion. Trebuia să facem noi mai mult. Trebuia să ne apărăm mai bine, mai ales în prima repriză, să nu pornim a doua repriză de la 1-0. Am primit gol pe o fază pe care știam că o lucrează și acolo erau periculoși în spatele fundașilor noștri centrali, pe plecările lui Adi Popa. Am dormit puțin la faza aceea și ne-a costat. Apoi am revenit și ne pare rău că am pierdut jocul pe final".

În încheiere, Stăncioiu a spus: "Steaua au jucători foarte valoroși cu un joc solid. Tactic stau foarte bine, tehnic au un bagaj bun, fiecare jucător în parte, mai ales cei de pe linia de mijloc. Pot surprinde orice echipă".

După acest meci, Steaua este pe primul loc al clasamentului cu 35 puncte, la egalitate cu Astra, dar care are un joc mai puțin disputat, în timp ce ASA, ocupă locul 6 cu 21 puncte.