București, 28 Februarie 2016.

După meciul egal cu CSMS Iași, Steaua pornește în play-off cu 22 puncte

Steaua vs CSMS Iasi, 1-1Steaua a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1, cu CSMS Iași, pe terenul "propriu" din Pitești, într-unul din meciurile disputate sâmbătă, la aceiași oră, hotărâtoare pentru stabilirea locului 6 de play-off.

Steaua a încheiat returul sezonului regular din acest an, cum nu se putea mai slab, strângând 4 puncte din 9 posibile și începe play-off-ul cu 22 puncte. Urmează a se vedea și de pe ce loc începe, întrucât dacă Pandurii Tg. Jiu învinge sau face joc egal cu Viitorul, Steaua va ocupa locul 5. Dacă Pandurii pierde, Steaua va rămâne pe poziția actuală, a patra.

CSMS Iași și-a jucat ultima carte pentru a rămâne în play-off, dând o replică deosebită echipei lui Reghecampf. După golul lui Golubovic din minutul 25, a fost egalată în startul reprizei secunde prin golul lui Nicușor Stanciu, din pasa lui Marica.

Fostul stelist Andrei Cristea a produs panică de multe ori în apărarea echipei Steaua. Astfel în minutul 54, Cristea alunecă în momentul șutului la 7 metri de poarta lui Niță, iar în minutul 70, singur cu portarul, trage pe lângă poartă din 14 metri.

Un lucru îmbucurător pentru Echipa Națională și pentru Steaua, este evoluția lui Marica, coautor al golului și al unui șut din foarfecă de la 14 metri, atunci când portarul Grahovac a prins cu greu mingea de la rădăcina barei.

Chipciu a fost fluierat de fanii din tribune, încă de la încălzire. Evoluția lui a fost modestă și în acest meci, la fel ca și cea a lui Adi Popa.

Nicușor Stanciu, autorul golului egalizator, a declarat după meci la Digi Sport, următoarele: "Ne așteptam să fie un meci greu, dar nu mă așteptam la acest rezultat, mă așteptam să învingem. Iarăși, ne-am creat destule ocazii, din păcate nu am reușit să marcăm și din nou nu am reușit să câștigăm. Am pregătit meciul foarte bine în această săptămână. Avem jucători de mare valoare și cu experiență, așa că n-ar trebui să fie o presiune în plus pe noi în aceste meciuri. Așteptăm play-off-ul și sperăm ca acolo să arătăm altfel".