București,  08 Ianuarie 2018

După egalul obținut cu Celta Vigo, Real Madrid se află la 16 puncte în spatele Barcelonei!

Celta-Real-2-2-et-18

Duminică, pe Estado Municipal de Balaídos, în fața a peste 20 mii de spectatori, într-un meci din La Liga, al etapei a 18-a, Celta Vigo și Real Madrid, au terminat la egalitate, scor 2-2. După acest rezultat, Real Madrid, cu un joc mai puțin disputat, ocupă locul 4, cu 32 puncte, la o diferență de 16 puncte de prima poziție a clasamentului, ocupată de Barcelona.

Golurile au fost marcate de Daniel Wass 33' și Maximilian Gomez, 81', pentru Celta, respectiv, Gareth Bale 36', 38', pentru Real Madrid. În minutul 70, portarul echipei Real, Navas, a apărat un penalty, executat de Maximilian Gomez.

Antrenorul echipei Real Madrid, Zinedine Zidane, a declarat după meci, conform L'Equipe, următoarele: "Trebuie să analizăm jocul în profunzime. Cred că am făcut multe greșeli, asta e ceea ce sa întâmplat în a doua repriză, am pierdut de multe ori mingea, care de obicei nu era o problemă pentru noi. Trebuie să avem mai multă încredere în posibilitățile noastre. Poate că în ultima vreme nu aveam suficientă încredere pentru a juca bine 90 de minute. Mâine vom relua munca, ne vom gândi la următoarele meciuri. Vom vedea ce se întâmplă până la data de 31 ianuarie, dar sunt mulțumit de echipă."

Au evoluat formațiile, CELTA: Rubén- Hugo Mallo, Roncaglia, Cabral, Jonny- Wass (Jozabed, min. 91), Radoja (Lobotka, min. 73), Pablo Hernández, Pione Sisto (Emre Mor, min. 73)- Iago Aspas, Maxi Gómez.

REAL MADRID: Keylor Navas- Achraf, Varane, Nacho, Marcelo- Kroos, Casemiro, Modric (Lucas Vázquez, min. 77)- Isco (Kovacic, min. 77)- Bale (Asensio, min. 82), Cristiano Ronaldo.