Fotbal flash-Welcome to my website

Dnipro va juca finala Europa League cu Sevilla

Dnipro-Napoli-1-0București, 15 Mai 2015. Dnipro va juca pentru prima dată în finala Europa League, programată în acest an pe 27 Mai la Varșovia.

După ce în prima manșa, a realizat scor egal 1-1 cu Napoli (locul 4 în Serie A), în meciul retur de la Kiev disputat joi, Dnipro a reușit victoria cu scorul 1-0, scor general 2-1.

Singurul gol al meciului a fost marcat de atacantul ucrainenean Yevhen Seleznyov, în minutul 59, cu un șut cu capul, precedat de un fault nesancționat de arbitrul din Serbia, Milorad Mažić.

Portarul echipei Dnipro, Denys Boyko a fost inspirat și a contribuit decisiv la accederea în finală a echipei sale.

Antrenorul lui Napoli, Rafa Benitez, a declarat conform ziarului Repubblica, după înfrângerea de la Kiev, următoarele: "Deși am avut mult mai multe ocazii nu am reușit să înscriem. Ne-am creat o mulțime de ocazii în cele două jocuri, chiar și astăzi, în prima repriză au existat ocazii, iar în a doua am făcut un adevărat asediu. Îmi pare rău, dar am fi meritat mai mult, dacă jucam un pic de mai bine".