Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

05 martie 2012

Dinamo invinge Gaz Metan si revine pe primul loc

DanciulescuDinamo Bucuresti a revenit pe primul loc al Ligii 1 dupa victoria cu 2-0 impotriva lui Gaz Metan Medias. Dinamo a castigat primul meci de pe National Arena disputat in postura de gazde, dupa ce au evoluat in superioritate numerica inca din primele minute de joc.

In minutul 11, trupa lui Ciobotariu a beneficiat de un penalty acordat in urma fault-ului in careu comis de Radu Zaharia, care a ridicat piciorul prea sus si l-a lovit in cap pe atacantul dinamovistilor, Marius Niculae. Zaharia a vazut cartonasul rosu (il vazuse si in meciul din tur) iar penalty-ul a fost transformat de Catalin Munteanu, Marius Niculae iesind de pe teren pentru a primi ingrijiri medicale.

In minutul 28, Ionel Danciulescu a majorat avantajul dinamovistilor dupa ce a trimis mingea in plasa cu capul dintr-o centrare trimisa de Luchin.

Singura faza periculoasa creata de Gaz Metan a fost in minutul 36, cand fostul atacant dinamovist Florin Bratu a trimis un sut in diagonala care a avut nevoie de interventia lui Balgradean.

Cainii rosii duc asadar acasa cele trei puncte si se pozitioneaza pe primul loc al clasamentului din Liga 1, la un punct mai mult decat CFR Cluj.

Iata celelalte rezultate meciuri  ale etapei a 19-a: Brasov – Pandurii  2-1; CFR – Tg. Mures  1-0; Vointa Sibiu – Astra  1-0; Rapid – U Cluj   1-1; Dinamo – Medias  2-0; Petrolul – Vaslui  1-2; Mioveni – Steaua 0-1; Ceahlaul – Sportul 05.03, ora 19:00; Chiajna – Otelul  05.03, ora 20:30