București, 03 Mai 2018

Deși a pierdut manșa secundă cu AS Roma, scor 4-2, Liverpool va juca finala Champions League, cu Real Madrid

Roma-Liverpool-4-2

Miercuri, pe stadionul Olimpico din Roma, în fața a peste 61000 de spectatori, AS Roma a învins Liverpool, scor 4-2, în manșa secundă a semifinalelor Champions League, insuficient pentru accederea în Finala Champions League de la Kiev, din 26 Mai, datorită rezultatului din manșa tur, scor 5-2 în favoarea echipei britanice. Astfel Finala Champions League se va disputa între Real Madrid și Liverpool, pe stadionul NSK Olimpiyski din Kiev.

Pentru Roma, au marcat: James Milner 15 (aut); Edin Džeko 52 și Radja Nainggolan 86, 90+4 (pen), în timp ce pentru Liverpool au înscris Sadio Mané 9 și Georginio Wijnaldum 25.

În afara golurilor marcate, cei de la AS Roma au mai avut trei mari ocazii de gol, prin El Shaarawy în minutul 34, când a tras din marginea careului, iar mingea ușor deviată a lovit bara! Cengiz Under a șutat fără preluare din 12 metri, în minutul 59, minge prinsă pe linia porții de Karius. În minutul 66, Edin Džeko a scăpat la limita ofsaid-ului și a tras din 8 metri pe lângă poartă!

Jucătorii echipei Liverpool, au mai avut și ei o ocazie mare de a marca prin Firmino, în minutul 69, atunci când a șutat din 6 metri pe colțul lung, iar mingea a fost respinsă cu piciorul de portarul Becker.

Jürgen Klopp, antrenorul echipei Liverpool, a declarat după calificarea în finala UCL, conform site-ului oficial al UEFA: „Trebuie să încep, cu un compliment pentru jucătorii echipei Roma, care au jucat excelent. Pe teren, forțele au fost egale, așa că am avut nevoie de noroc. Cred că am meritat calificarea în finală, dar ar fi meritat și Roma. A fost un moment frumos, un moment fantastic, într-adevăr, foarte bine, văzând toate aceste fețe fericite ale fanilor noștri, este cel mai bun lucru pe care fotbalul îl poate face, aceștia ne-au urmat în toată Europa, vin pe Anfield în fiecare săptămână și creează o atmosferă deosebită.”