București, 18 Decembrie 2019

Derby-ul din Bundesliga dintre Dortmund și Leipzig, s-a încheiat cu scorul de 3-3

../Imagini-010-2019/Dortmund-Leipzig-3-3

În etapa a 16-a, intermediară din Bundesliga, la Dortmund pe stadionul Signal Iduna Park, s-au confruntat marți, echipele Dortmund și Leipzig, ocupantele locurilor 3 și 1. Partida s-a disputat pe o ploaie puternică, la care au asistat 82000 de spectatori și s-a încheiat la egalitate, scor 3-3.

După cum începuse jocul, în minutul 34, Dortmund conducea cu scorul de 2-0, prin reușitele lui Julian Weigl, minutul 23 și Julian Brandt, minutul 34 și părea că va câștiga toate punctele puse în joc. Golurile marcate de Leipzig prin Timo Werner, minutele 47 și 53, au adus egalitatea pe tabelă, în urma unor gafe incredibile ale apărării gazdelor.

Dortmund a preluat din nou conducerea pe tabelă, prin reușita lui Jadon Sancho, din minutul 55. În minutul 78, Leipzig a reușit din nou să egaleze prin Patrik Schick, rezultatul de pe tabelă de 3-3, nu a mai fost modificat până la încheierea partidei. Jadon Sancho, în vârstă de 19 ani, este cel mai tânăr jucător din Bundesliga, care a marcat 22 de goluri, doborând recordul precedent deținut de Horst Koppel, de aceiași vârstă, pentru Stuttgart în 1968.

Situația din clasamentul Bundesliga, la partea superioară, după acest rezultat

Pe prima poziție, Leipzig, are 34 puncte din 16 meciuri, fiind urmată de Monchengladbach, cu 31 puncte din 15 meciuri. Pe poziția a 3-a, rămâne în continuare Dortmund, cu 30 puncte, din 16 meciuri. Schalke ocupă poziția a 4-a, cu 28 puncte, iar Bayern, ocupă locul 5, cu 27 puncte din 15 jocuri.