Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

Bucuresti, 09 Iunie 2012, EURO 2012, Olanda-Danemarca, 0-1

La Harkov, in primul meci al Grupei B, Danemarca a dispus de Olanda cu scorul de 1-0.

Olandezii inecep partida in forta. Van Persie rateaza prima mare ocazie a meciului in minutul 8, sutand din 14 metri, balonul trecand putin de poarta.

Fundasul danez Lars Jacobsen respinge balonul  din cativa metri, la pasa in adancime a lui Van Persie din minutul  20, portarul danez fiind pe faza.

Danezii s-au lasat dominati pana in minutul 24, cand Krohn Dehli deschide scorul cu un sut pe coltul lung, balonul trecand printre picioarele portarului olandez Stekelenburg.

Arjen Robben rateaza cea mai mare ocazie a portocaliilor, balonul sutat din marginea careului a lovit puternic stalpul portii!!

Portarul danez Andersen, la prima ocazie a olandezilor din repriza secunda, retine sutul lui Van Persie, iar dupa cateva secunde, respinge in corner sutul puternic al lui Mark van Bommel! (minutul 51).

Portarul danez, Stephan Andersen se remarca in doua randuri in fata lui Huntelaar, in minutul 74, salvandu-si echipa de la primirea unui gol.

Danezii s-au aparat eroic pana la finalul partidei si nu au dat nici o sansa de egalare jucatorilor olandezi, care au parut obositi si neputinciosi!

Arbitru la centru, Damir Skomina (Slovenia), a condus excelent partida!

Echipele de start au fost:

Olanda: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Vlaar, Willems - Van Bommel, N De Jong - Robben, Sneijder, Afellay - Van Persie

Danemarca: S. Andersen - S. Poulsen, Kjaer, Agger, Jacobsen - Zimling, Kvist - Rommedahl, Eriksen, Krohn-Dehli - Bendtner