Cupa Confederațiilor, Brazilia 2013, program si rezultate

Fred-primul din stanga, inscrie golul de 3-0 cu un sut pe coltul lung

Neymar, in minutul 44, inscrie al doilea gol si la pauza, Brazilia-Spania, 2-0

Fred deschide scorul cu un sut din cadere de la doi metri.

ITALIA a obținut BRONZUL

Uruguay-Italia, 4-5, meci pentru locul 3, dupa 120 minute si executarea penalty-urilor

Buffon, în imagine a fost salvatorul azzurilor, apărând 3 penalty-uri!

PROGRAM MECIURI, faza GRUPELOR

TVR 1 transmite Italia- Brazilia ora 22:00, iar Japonia-Mexic, inregistrat 23:55.

15 30.06.13/19:00 Salvador Uruguay 4-5 Italia

Marcatorii golurilor: Cavani, 58' si 78' pentru Uruguay, respectiv Astori, 24' si Diamanti, 73'. Dupa PRELUNGIRI, 2 reprize a cate 15 minute, scorul a fost acelasi 2-2. Montolivo (Italia) a fost eliminat in minutul 110 pentru cumul de cartonase galbene. Urmeaza penalty-uri de departajare. Buffon a aparat 3 penalty-uri, executate de Forlan, Gargano si Caceres. De la italieni a ratat Sciglio. Au transformat din penalty: Italia- Aquilani; Shaarawy si Giaccherini; Uruguay- Cavani si Suarez.

FINALA (Aur si Argint)
16 01.07.13/01:00 Rio De Janeiro Brazilia 3-0 Spania

Finala este arbitrata de Bjorn KUIPERS (Olanda) si se disputa pe stadionul Maracana. Fred deschide scorul in minutul 2 cu un sut din 2 metri. Neymar majoreaza scorul cu un sut puternic din 12 metri in minutul 44. Din minutul 48, Spania este condusa cu 3-0 prin golul lui Fred cu un sut pe coltul lung din 14 metri. Sergio Ramos rateaza un penalty in minutul 55. Din minutul 68, Pique este eliminat, primind cartonas rosu pentru fault asupra lui Neymar care scapa singur spre poarta. Min 90, FINAL.

Cesare Prandelli: Mexicanii nu sunt aici din greșeală

Cezare-Prandelli-Italia-aBucuresti, 16 iunie 2013. Stadionul Maracana își va deschide porțile pentru prima dată la Cupa Confedera- țiilor FIFA 2013 Brazilia, în această duminică, pentru meciul între naționalele Mexicului și Italiei.

"Meciurile din cadrul Cupei Confederațiilor, va ajuta să ne îmbunătățim spiritul de echipa, chiar mai mult, vom vedea mai mulți jucători care ar putea fi utili în viitor. [...]

Pe 01 decembrie 2012, orele 16:00, a avut loc tragerea la sorti pentru stabilirea grupelor Cupei Confederatiilor 2013 sub egida FIFA. la Sao Paolo.

Au fost stabilite 2 grupe a cate patru echipe, in care Brazilia va face parte din Grupa A.

Locurile pentru Cupa Confederatiilor FIFA 2013 au fost anunţate.  Campionii din cele şase confederaţii, Brazilia, tara gazda şi Spania, campioana lumii vor participa la Festivalul Campionilor, care va avea loc între 15 şi 30 iunie 2013. În prezent, cele patru oraşe gazdă şi cele patru meciuri-cheie au fost confirmate în iunie 2012.

Deschiderea: Brasilia; Meciurile din Semi-finale: Belo Horizonte, Fortaleza; Finala: Rio de Janeiro.

Oraşe aprobate pentru gazduirea meciurilor: Brasilia; Belo Horizonte; Fortaleza; Rio de Janeiro; Recife; Salvador.

Echipe calificate pentru turneul din 2013:  Japonia-Campioana Asiei, Mexic- câştigătoare CONCACAF Gold Cup, Uruguay-Campioana Americii de Sud, Tahiti- Câştigătoarea Cupei Natiunilor OFC, în 2012, Italia finalista a EURO 2012, care a fost invinsa cu 4-0 de Spania, precum şi Spania şi Brazilia.

AFC Cupa Asiei 2011 a avut loc în ianuarie 2011 în Qatar. Japonia învins Australia cu 1-0 in finala şi a devenit prima echipă care se califica intr-o competiţie continentală, Cupa Confederaţiilor  FIFA Brazilia 2013.

Câştigătoarea Africii CAF, Nigeria, va reprezenta Africa la Cupa  Confederaţiilor  FIFA Brazilia 2013.

Campioana Europei,  Spania, se califica pentru Cupa  Confederaţiilor  FIFA, dar ca si campioni mondiali en titre.

Mexic a învins SUA 4-2 în finala din 2011 CONCACAF Gold Cup,  rezervandu-si locul pentru Cupa Confederaţiilor FIFA Brazilia 2013.

Uruguay a castigat Copa America 2011, care a avut loc în Argentina. Se califică ca a doua reprezentana  din America de Sud, alături de gazda Brazilia.

Brazilia este calificat în mod automat în calitate de ţară gazdă.

counter
View My Stats

Alte articole fotbal flash publicate, cu tema "Cupa Confederațiiolor", Brazilia 2014:

Debut al Tehnologiei liniei de poartă la Cupa Confederațiilor.

Inițiată de FIFA în anul 2012, procedura tehnologiei liniei de poartă, se va aplica la toate meciurile Cupei Confederațiilor. Vom reuși să ne edificăm pe parcursul turneului Cupei Confederațiilor. Astfel la faze de gol în care mingea nu trece cu toată circumferința linia de poartă, centralul va trebui să aștepte câteva secunde și să asculte in căști comunicarea primită de la sistemul Tehnologiei de poartă, pentru a da verdictul. Rămâne de văzut dacă deciziile care se vor lua în baza tehnologiei liniei de poartă nu vor fi contestate.

Prezentare loturi de jucători prezenți la Cupa Confederațiilor, Brazilia 2013

Spania - Portari:  Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (Liverpool), Victor Valdes (Barcelona); Fundaşi: Jordi Alba (Barcelona), Raul Albiol (Real Madrid), Alvaro Arbeloa (Real Madrid), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Nacho Monreal (Arsenal), Gerard Pique (Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid); Mijlocași: Sergio Busquets (Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal), Cesc Fabregas (Barcelona), Andres Iniesta (Barcelona), Javi Martinez (Bayern Munich), Juan Mata (Chelsea), Cesar Navas (Sevilla), Pedro (Barcelona), David Silva (Manchester City) Xavi (Barcelona); Atacanți:  Fernando Torres (Chelsea), Roberto Soldado (Valencia), David Villa (Barcelona).

Brazilia - Portari: Julio Cesar (Queens Park Rangers), Diego Cavalieri (Fluminense), Jefferson (Botafogo); Fundaşi:  Daniel Alves (Barcelona), Jean (Fluminense), Filipe Luis (Atletico Madrid), Marcelo (Real Madrid), David Luiz (Chelsea), Rever (Atletico Mineiro), Dante (Bayern Munchen), Thiago Silva (Paris Saint-Germain); Mijlocași: Paulinho (Corinthians), Fernando (Gremio), Luiz Gustavo (Bayern Munchen), Hernanes (Lazio), Oscar (Chelsea), Lucas (Paris Saint-Germain), Jadson (Sao Paulo); Atacanți: Neymar (Santos), Fred (Fluminense), Hulk (Zenit), Leandro Damiao (Internacional), Bernard (Atletico Mineiro).

Italia - Portari: Gianlugi Buffon (Juventus), Federico Marchetti (Lazio), Salvatore Sirigu (Paris St. Germain); Fundaşi: Ignazio Abate (Milan), Davide Astori (Cagliari), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Mattia De Sciglio (Milan), Christian Maggio (Napoli); Mijlocași: Alberto Aquilani (Fiorentina), Antonio Candreva (Lazio), Alessio Cerci (Torino), Daniele De Rossi (Roma), Alessandro Diamanti (Bologna), Emanuele Giaccherini (Juventus), Claudio Marchisio (Juventus), Ricardo Montolivo (Milan), Andrea Pirlo (Juventus); Atacanți: Mario Balotelli (Milan), Stephan El Shaarawy (Milan), Alberto Gilardino (Bologna), Sebastian Giovinco (Juventus).

Uruguay - Portari: Muslera (Galatasaray), Castillo (Danubio FC), Silva (Defensor); Fundaşi: Lugano (Malaga), Godin (Atletico Madrid), Coates (Liverpool), Aguirregaray (Penarol), Pereira (Benfica), Scotti (Nacional), Caceres (Juventus); Mijlocași: Gargano (Inter Milan), Pereira (Inter Milan), Rodriguez (Atletico Madrid), Eguren (Club Libertad), Lodeiro (Botafogo), Perez (Bologna), Arevalo (Palermo), Ramirez (Southampton), Gonzalez (Lazio); Atacanți: Suarez (Liverpool), Forlan (Internacional), Hernandez (Palermo), Cavani (Napoli).

Mexic - Portari: Ochoa (Ajaccio), Corona (Cruz Azul), Talavera (Toluca); Fundaşi: Rodriguez (Club America), Salcido (Tigres), Reyes (Club America), Molina (Club America), Moreno (Espanyol), Torres (Tigres), Mier (Monterrey), Flores (Cruz Azul); Mijlocași: Torrado (Cruz Azul), Barrera (Cruz Azul), Dos Santos (Mallorca), Aquino (Villarreal), Herrera (Pachuca), Zavala (Monterrey), Guardado (Valencia); Atacanți: Reyna (Pachuca), De Nigris (Monterrey), Hernandez (Manchester United), Jimenez (Club America).

Japonia - Portari:  Kawashima (Standard Liege), Nishikawa (Sanfrecce Hiroshima), Gonda (FC Tokyo); Fundaşi: Inoha (Jubilo Iwata), Sakai (Stuttgart), Nagatomo (Inter Milan), Uchida (Schalke), Konno (Gamba Osaka), Kurihara (Yokohama), Sakai (Hannover), Yoshida (Southampton); Mijlocași: Honda (CSKA Moscow), Endo (Gamba Osaka), Kiyotake (Nurnberg), Okazaki (Stuttgart), Kagawa (Manchester United), Hosogai (Hertha Berlin), Nakamura (Kawasaki Frontale), Hasebe (Wolfsburg), Inui (Eintracht Frankfurt), Takahashi (FC Tokyo); Atacanți: Havenaar (Vitesse Arnhem), Maeda (Jubilo Iwata).

Tahiti - Portari: Roche (AS Dragon), Meriel (AS Central Sport), Samin (AS Tefana); Fundaşi: Ludivion (AS Tefana), Wagemann (AS Dragon), Faatiarau (AS Tefana), Vallar (AS Dragon), Lemaire (AS Dragon), Simon (AS Dragon), Vero (AS Dragon); Mijlocași: Caroine (AS Dragon), Bourebare (AS Dragon), Atani (AS Tefana), Aroita (AS Tamarii), L. Tehau (AS Tefana), Aitamai (AS Venus), J. Tehau (AS Tamarii); Atacanți: A. Tehau (AS Tefana), Vahirua (Nancy), T. Tehau (AS Venus), Chong Hue (AS Dragon), Tihoni (AS Roniu), Hnanyine (AS Dragon).

Nigeria - Portari: Enyeama (Maccabi Tel-Aviv), Ejide (Hapoel Petah Tikva), Agbim (Enugu Rangers); Fundaşi: Oboabona (Sunshine Stars), Echiejile (Sporting Braga), Ambrose (Celtic), Egwuekwe (Warri Wolves), Kwambe (Sunshine Stars), Benjamin (Heartland FC), Omeruo (ADO Den Haag); Mijlocași: Ogu (Coimbra), Mikel (Chelsea), Ogude (Valerenga), Onazi (Lazio), Eze (Enugu Rangers), Mba (Enugu Rangers); Atacanți: Musa (CSKA Moscow), Ideye (Dynamo Kiev), Akpala (Werder Bremen), Gambo (Kano Pillars), Ujah (Cologne), Babatunde (FC Kryvbas), Oduamadi (AS Varese).

Copyright 2008-2012 fotbal-flash.ro | Toate drepturile rezervate.