Fotbal flash-Welcome to my website

Croația și Italia au terminat la egalitate, în Grupa H de calificare la EURO 2016

Pirlo-ItaliaBucurești, 13 Iunie 2015. Croația rămâne la două puncte distanță față de Italia, după scorul egal (1-1), în meciul disputat vineri la Split în Grupa H, din preliminariile EURO 2016.

Mario Mandzukic a deschis scorul pentru gazde în minutul 11, iar pentru Italia, Antonio Candreva a egalat din penalty, în minutul 36.

Jocul a fost disputat cu tribunele goale, datorită sancțiunii primite de la UEFA din meciul cu Norvegia (28 Martie a.c.).

Căpitanul echipei Croației, Darijo Srna a fost eliminat pentru un al doilea cartonaș în ultimul minut al meciului la un fault asupra lui Claudio Marchisio.

Antrenorul echipei Italia, Antonio Conte a spus după meci: "A fost rău pentru că s-a jucat fără fani prezenți, dar ambele echipe s-au concentrat în totalitate, întrucât a fost un meci foarte important în acest stadiu al calificare".

Omologul său croat, Kovac a spus: "Ambele echipe merita felicitari pentru un fotbal de calitate în condiții dificile. Meciul s-a disputat pe o căldură mare și la sfârșitul unui sezon lung, fără fani prezenți în tribune", conform BBC Sport.

Norvegia rămâne pe locul 3 în Grupă, la două puncte în spatele Italiei, după ce a fost ținută în șah, 0-0 de Azerbaidjan, pe propriul teren.

Bulgaria se află acum la două puncte de scandinavi după ce a învins ultima clasată, Malta 1-0 prin golul lui Ivelin Popov. Ilian Micanski a ratat un penalty pentru Bulgaria.