București,  11 Ianuarie 2018

Continuă criza la Real Madrid, scor 2-2 pe Bernabeu, cu Numancia, în optimile Cupei Regelui

Real-Madrid-v-Numancia-2-2

Partida retur din optimile de finală ale Cupei Regelui, disputată miercuri, pe stadionul Santiago Bernabéu, dintre Real Madrid și Numancia (Segunda Division), s-a încheiat la egalitate, scor 2-2 și calificarea echipei Real Madrid în sferturile de finală, cu scorul general 5-2. În partida tur disputată între cele două echipe, Real a câștigat cu scorul de 3-0.

Real Madrid a deschis scorul în minutul 10, prin Lucas Vázquez, cu un șut cu capul, din centrarea lui Carvajal.

Guillermo, care a fost introdus în minutul 40, în locul lui Higinio, a reușit să egaleze peste numai 5 minute, în urma unui contraatac, cu un șut din 6 metri, din centrarea lui Mateu.

Lucas Vázquez își aduce echipa în avantaj, marcând pentru 2-1, cu un șut din 4 metri, după o perioadă de dominare efectivă a Realului.

Cu 9 minute înaintea fluierului de final, același Guillermo, realizează dubla, scorul devine 2-2, rezultat cu care urma să se încheie un meci, în care Real Madrid, deși a folosit multe rezerve, nu a reușit să iasă din criza prin care trece.

Au evoluat formațiile, Real Madrid: Casilla- Carvajal, Vallejo, Nacho, Theo- Marcos Llorente, Kovacic- Ceballos, Lucas Vázquez, Marco Asensio- Borja Mayoral.

Numancia: Munir- Medina, Dani Calvo, Elgezabal, Saúl- Larrea, Gregori- Marc Mateu, Nacho, Dani Nieto- Higinio