Chelsea profită de eșecul lui Arsenal și trece pe primul loc

Faza-meci-Chelsea-etapa-25București, 08 februarie 2014. Arsenal a pierdut în stil dramatic cu Liverpool cu scorul de 5-1, iar hat-trick-ul lui Eden Hazard a permis echipei Chelsea, să treacă pe primul loc în clasament. Manchester City nu a reușit decât 0-0 în deplasarea cu Norwich.

Arsenal FC a fost practic spulberată în primele 20 de minute la Anfield, fiind condusă cu 4-0 prin reușitele lui Martin Skrtel, minutele 1 și 10 și a lui Sterling în minutul 16. Daniel Sturridge înscrie al patrulea gol pentru Liverpool în minutul 20. Lucrurile au mers în continuare rău de tot pentru Arsene Wenger, Raheem Sterling marcând al cincilea gol în minutul 52, dupa o centrare precisă a lui Luis Suárez.

Pentru Arsenal, a redus din scor Arteta în minutul 69, transformând un penalty acordat în urma faultului în careu comis de Gerrard.

Chelsea lui Jose Mourinho, a reușit să câțtige cu 3-0 împotriva lui Newcastle pe teren propriu prin hat-trick-ul lui Eden Hazard, ​​în minutele 27, 34 și 63 din penalty. Chelsea a reușit să strângă prin această victorie 56 puncte, suficiente pentru a prelua șefia clasamentului din Premier League.

Ierarhia clasamentului după etapa a 25-a, arată astfel: 1. Chelsea, 56 p; 2. Arsenal, 55 p, 3, Manchester City, 54 p, 4. Liverpool, 50 p.