București, 22 August 2016.

CFR Cluj învinge pe propriul teren Astra Giurgiu, scor 5-1, beneficiind de trei penalty-uri

CFR-Astra, 5-1 Echipa campioană Astra Giurgiu, pierde la Cluj meciul cu CFR, disputat duminică în cadrul etapei a 5-a din Liga 1, scor 5-1 (1-1), având până în prezent numai 4 puncte din 15 posibile.

La scorul de 1-1, în minutul 36, echipei Astra i se refuză un penalty, de către centralul Lucian Rusandru, atunci când Teixeira a fost faultat din spate în careu, mai mult primește și cartonașul galben pentru simulare. Dovada cea mai clară a fost gheata lui Teixeira, care a fost scoasă din picior.

La scorul de 2-1 pentru CFR Cluj, Astra trece prin alt moment psihologic, atunci când în minutul 67, Cristi Săpunaru, introdus în teren de câteva minute, a ratat un penalty, scos de Florin Lovin.

Teixeira a fost cel mai bun jucător al echipei din Giurgiu. El a dat pasa de gol pentru Daniel Niculae din minutul 9 și tot lui i s-a refuzat penalty-ul din minutul 36.

Pentru CFR Cluj, cu Iulius Mureșan revenit în lojă, au realizat câte o dublă Cristian Lopez, din penalty-uri, minutele 12 și 62 și Petrucci, minutul 77 și 90+1 din penalty. Tiago Lopes a punctat și el în minutul 70, cu un șut sănătos din marginea careului.

Antrenorul suspendat Marius Șumudică, prezent la meci în loje, a sunat la pauză la postul de televiziune care transmitea meciul în direct, Digi Sport, criticând atitudinea brigăzii de arbitrii, la neacordarea penalty-ului din minutul 36.