CFR Cluj trece de Rapid și merge în Sferturile Cupei României

Rapid-CFR-1-2București, 31 Octombrie 2014. CFR Cluj a învins cu 2-1 echipa Rapid București în Optimile Cupei României, în ultimul meci al acestei faze, disputat joi, pe Giulești.

Golurile au fost marcate de Pancu (minutul 10) pentru Rapid și respectiv Dore și Chanturia (minutele 79 și 87) pentru CFR Cluj).

Pentru Rapid, acesta poate fi cel mai reușiit joc din acest sezon, deși a pierdut, la scorul de 1-0, a ratat prin Martin, singur cu portarul majorarea scorului, pentru ca la faza următoare să fie egalată.

Antrenorul echipei CFR Cluj, Vasile Miriuță, a recunoscut într-un interviu acordat după meci, conform Dolce Sport, faptul că dacă Martin înscria, totul era terminat pentru CFR, spunând: "Da se poate spune, pentru că la 2-0 era gata, ăsta este fotbalul, dar înainte am avut și noi ocazii mari prin Mirko, cu capul din 6 metri, a lui Lopez, dar important este că am câștigat. Dacă îți domini adversarul și vii peste el este imposibil să nu marchezi".

Au evoluat următoarele formații: Rapid: Bornescu - Tînc, Mera, Iacob, Mendy (Savin '53) - Dică - Martin, Rui Miguel, Pancu, Boukaka (Coman '63) - Roşu (Negru '73);

CFR Cluj: Felgueiras - T. Lopes, Larie, Rada, Camora - Jakolis (Carp '71), Muniru, Monroy, Fl. Costea (Chanturia '46) - Tade (Ivanovski '46).