București, 27 Mai 2016.

CFR Cluj învinge cu un scor categoric, CSU Craiova și trece pe primul loc în play-out

Faza meci, CFR Cluj-CSU Craiova, 4-0 CFR Cluj a învins cu scorul de 4-0, echipa CSU Craiova, după ce, la pauză scorul era 0-0, în ultima partidă a etapei a 13-a, disputată joi, la Cluj.

Rezultatul cu care au intrat la cabine, după primele 45 de minute era mulțumitor pentru echipa CSU Craiova, întrucât o situa pe prima poziție a play-out-ului, cea care îi conferea dreptul de participare în cupele europene.

Repriza a doua însă, a început cum nu se putea mai prost pentru olteni. După eliminarea lui Sebastian Achim, în minutul 47, pentru o intrare prin alunecare imprudentă, avea să vină dezastrul pe tabela de marcaj. Craiovenii au primit 4 goluri, între minutele 52 și 64, autorii fiind Camora, Jakolis de două ori și Petrucci.

Căpitanul echipei CFR Cluj, Mario Camora, a declarat după meci la postul TV Digi Sport, următoarele: "Trebuie să câștigăm și la Botoșani ca să terminăm pe primul loc, fiindcă este important pentru noi, că intră mai mulți bani la club și suntem mai liniștiți că avem salariile la zi. Mă bucur că am câștigat și că am dat gol. Suntem într-o perioadă foarte bună, echipa a demonstrat încă o dată că are valoare, mai ales că adversarul a luptat pentru Europa".

"De la început, eu am spus că suntem o echipă de play-off, nu de play-out și până acum am demonstrat, am câștigat Cupa. Suntem candidați să câștigăm primul loc dacă vom câștiga la Botoșani. Mai am un an de contract cu CFR-ul, vreau să rămân, dar nu știu care este situația clubului", a mai spus Camora, în încheiere.

Cu o etapă înaintea finalului de play-off, lupta pentru locul de cupele europene se duce între CSU Craiova, CSMS Iași, cu câte 36 puncte și FC Botoșani cu 35 puncte. Poli Timișoara și Petrolul au retrogradat, iar FC Voluntari va juca barajul de rămânere în Liga 1, în dublă manșă, cu echipa de pe locul doi, din cele două serii ale Ligii secunde, care va câștiga la rândul ei barajul.