București, 18 Mai 2016.

CFR Cluj, câștigă Cupa României, după 120 minute de joc și executarea penalty-urilor de departajare

CFR CLUJ, la a 4-a CUPA a Romaniei Înainte de startul finalei Cupei României, fanii dinamoviști, au comemorat printr-o coregrafie de excepție, dispariția jucătorului cu numărul 14, Patrick Ekeng. Arbitrii și jucătorii, având câte un tricou alb cu numele jucătorului camerunez.

Echipa CFR Cluj câștigă al 4-lea trofeu al Cupei României, în finala disputată marți cu Dinamo, pe Arena Națională, cu scorul de 6-7, la penalty-uri, după ce scorul a fost egal 2-2, după primele 90 minute de joc și după cele două reprize de prelungire.

Meciul a fost de bună factură tehnică, Dinamo reușind ca după prima repriză să conducă cu 2-0, prin golurile lui Gnohere, din minutul 23, dintr-un penalty acordat la solicitarea arbitrului adițional Alexandru Tudor și Bicfalvi, minutul 36, în urma unui șut cu capul.

CFR a reușit să egaleze în repriza secundă, datorită golurilor marcate de Ruiz, în minutul 47, cu un șut din afara careului și Cristian Lopez, cu un minut înainte de fluierul final al celor 90 minute de joc regulamentare, ducând astfel meciul în prelungiri.

CFR Cluj a mai avut o bară transversală, prin Camora, în minutul 61, în urma unei lovituri libere.

Cu 3 minute înainte de finalul celor două reprize de prelungire, Vali Lazăr a trimis balonul în bara transversală.

La executarea penalty-urilor, pentru Dinamo au marcat Bicfalvi, Gnohere, Anton și Lazăr. Dorin Rotariu a ratat ultima lovitură, portarul Traian Marc, ghicind colțul, în timp ce pentru CFR Cluj au marcat Cristian, Tiago, Beleck, Petrucci și Ruiz.