București, 19 Martie 2018

CFR Cluj a remizat pe propriul teren, scor 1-1 cu FCSB, rezultat care avantajează CSU Craiova

Budescu-meci-CFR-FCSB

Derby-ul dintre CFR Cluj și FCSB, disputat duminică și încheiat cu scorul de egalitate, nu a mulțumit niciuna din cele două formații. CSU Craiova, care ocupă locul 3, poate profita de conjunctură, întrucât în etapa următoare joacă acasă cu CFR Cluj, apoi urmează să se deplaseze pe Arena Națională, unde va întâlni FCSB.

Juan Culio a deschis scorul pentru FCSB, dintr-un penalty, acordat de centralul Ovidiu Hațegan, în urma unui henț în careu comis de Morais. Prepeliță a reușit egalarea în minutul 80, cu un șut din afara careului.

Arbitrul de centru Ovidiu Hațegan a avut mult de lucru în acest derby, fiind nevoit să elimine câte un jucător de la ambele formații, iar prestația sa, fiind dur contestată după meci de finanțatorul FCSB, George Becali, într-o intervenție telefonică la televiziunea Digi.

La patru minute de la deschiderea scorului, Budescu a avut cea mai mare ocazie a meciului, șutând din afara careului, mingea lovind transversala porții lui Arlauskis.

Florin Tănase și-a justificat pe deplin statutul de rezervă, fiind introdus după pauză și în afara unor căderi teatrale, s-a făcut de râs atunci când a avut în față un ultim apărător al clujenilor, călcând pe minge, irosind astfel o mare șansă de gol.