Bundesliga 2, etapa a 30-a, Hamburger SV a fost egalată în ultimul minut de joc de Holstein Kiel

București, 09 Iunie 2020

Luni la Hamburg, într-o partidă din etapa a 30-a din Bundesliga 2, disputată pe stadionul Volksparkstadion, Hamburger SV a terminat la egalitate, scor 3-3, cu formația Holstein Kiel și a pierdut două puncte mari pe propriul teren, care i-ar fi dat posibilitatea urcării pe locul secund al clasamentului.

Pentru Hamburger SV, au marcat Aaron Hunt, minutul 21 (pen) și Joel Pohjanpalo, minutele 23 și 67, în timp ce pentru Holstein Kiel, au marcat Alexander Muhling, minutul 9, Emmanuel Iyoha, minutul 64 și Jae-Sung Lee, minutul 90+3.

În minutul 16, Rick Van Drongelen reușise să marcheze pentru Hamburger SV, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, după ce, arbitrul de centru Bastian Dankert, a consultat arbitrajul video.

După acest joc, Hamburger SV ocupă în clasament locul 3, cu 50 puncte, cu două puncte mai puțin decât Stuttgart, ocupanta locului secund. Formația Holstein Kiel, cu 39 puncte, ocupă un loc de mijlocul clasamentului, destul de liniștitor, locul 9.

Au evoluat următoarele formații:

Hamburger SV: Pollersbeck - Vagnoman, Letschert, van Drongelen, Leibold - Fein - Hunt (62' Dudziak), Kinsombi (76' Jung) - Jatta (90'+1 Harnik), Pohjanpalo (76' Hinterseer), Kittel (76' Amaechi).

Holstein Kiel: Gelios - Neumann (65' Dehm), Wahl, Thesker, van den Bergh - Meffert (89' Schmidt) - Iyoha, Mühling, Özcan (76' Porath), Reese - Lee.