Bayern i-a dat sah lui Mourinho

Faza-Bayern-RealBayern München se impune in semifinala-tur de pe Allianz Arena cu 2-1

Ribery o duce pe Bayern in avantaj, Ozil aduce rezultatul la egalitate, iar Gomez inscrie golul victoriei pentru bavarezi. Prima semifinala-tur a Ligii Campionilor se incheie cu scorul de 2-1.

Bayern München si Real Madrid dau spectacol pe Allianz Arena. Bayern a meritat victoria, mai ales multumita jocului din a doua repriza, in care ar fi putut inscrie si mai multe goluri. Pe 25 aprilie pe stadionul Bernabeu din Madrid va fi show mare.

Heynckes alege modulul 4-2-3-1, cu Luiz Gustavo alaturi de Bastian Schweinsteiger la mijlocul terenului, iar Toni Kroos ca mijlocas ofensiv. La centrul atacului l-a trimis pe Mario Gomez (12 goluri cu acesta). Mourinho, in schimb, il prefera pe Fabio Contrao in locul lui Marcelo ca fundas stanga. Pe linia mediana, in spatele lui Benzema au evoluat Ozil, Di Maria si Cristiano Ronaldo.

In minutul 7 al meciului, prima ocazie a avut-o Real: Khedira obtine mingea la mijlocul terenului, i-o paseaza lui Ozil, care centreaza pentru Benzema, insa sutul puternic al francezului este respins de Neuer, care trimite mingea peste transversala.

In minutul 14, jucatorii de la Bayern protesteaza pentru un fault in careu a lui Sergio Ramos asupra lui Ribery, neacordat de arbitru.
In minutul 17, gazdele deschid rezultatul: Toni Kroos executa cornerul, mingea ajunge la Ribery care suteaza puternic cu dreptul, trimitand mingea in plasa. In minutul 29 Real este din nou periculos: Di Maria il serveste pe Ronaldo pe stanga, acesta suteaza, insa fara precizie, iar mingea trece pe langa poarta lui Neuer.

In minutul 40 Gomez suteaza puternic de la marginea careului, insa Casillas este pe faza si respinge spectaculos in corner. In minutul 53 Real egaleaza in contraatac: Di Maria centreaza pentru Benzema, acesta il serveste pe Ronaldo insa sutul portughezului este respins de Neuer. Mingea ajunge din nou la Benzema, acesta i-o paseaza din nou lui Ronaldo, portughezul lui Ozil, care trimite mingea in poarta.

In minutul 71, Bayern a irosit inca o ocazie: Ramos pierde mingea in careu, insa Gomez o trimite peste poarta. In minutul 90 Bayern majoreaza avantajul: Lahm centreaza la firul ierbii in careu, iar Gomez il surprinde pe Casillas pe final.