26 sept. 2012

Bayern conduce clasamentul. Remiza spectaculoasa intre Eintracht si Dortmund

Bayern vs DortmundBavarezii domina in meciul cu Wolfsburg iar acum conduc clasamentul. Frankfurt revine de doua ori dupa ce era condusa si remizeaza cu Dortmund. Castiga si Schalke.

Bayern München ramane singura la conducerea clasamentului Bundesligii. Dupa 5 etape disputate, bavarezii domina clasamentul cu punctaj plin. In ultima etapa, Bayern s-a impus acasa asupra celor de la Wolfsburg, scor 3-0. Golurile au fost inscrise de Schweinsteiger in prima repriza ('24) si de Mandzukic care a inscris o dubla in repriza secunda (’57, ’65).

Realizeaza un rezultat pozitiv si Eintracht Frankfurt, remizand cu campioana en-titre, Borussia Dortmund (scor 3-3). Gazdele sunt conduse de doua ori in timpul meciului, insa reusesc sa readuca rezultatul la egalitate. Se impune si Fortuna Düsseldorf in deplasare asupra celor de la Greuther Furth, rezultatul fiind decis in prima repriza prin golurile lui Fink si Ilso. Castiga si Schalke 04, impunandu-se asupra celor de la Mainz. Au inscris Farfan, Holtby si Pukki.

Rezultate meciuri etapa a 5-a, a Bundesligii:
Marti, 25 septembrie:
Bayern München – Wolfsburg 3-0
Eintracht Frankfurt – Borussia Dortmund 3-3
Greuther Furth – Fortuna Düsseldorf 0-2
Schalke 04 – Mainz 05 3-0

Urmatoarele meciuri se vor disputa miercuri 26 septembrie: Ausburg vs. Bayer Leverkusen, Freiburg vs. Werder Bremen, Hannover vs. Nürnberg, Borussia Mönchengladbach vs. Hamburg si Stuttgart vs. Hoffenheim.