Bayern Munchen s-a distrat la Hannover

Bayern-jubileazaBucuresti, 24 februarie 2014. Hannover 96 a fost învinsă categoric cu 4-0 pe teren propriu de Bayern Munchen în etapa a 22-a şi astfel bavarezii se distanţează la 19 puncte de locul secund.

Ultimul meci al etapei a 22-a din Bundesliga a avut loc duminică de la ora 18:30 între Hannover 96 şi Bayern Munchen. Bavarezii au fost consideraţi mari favoriţi la victorie, iar potrivit celui mai bun comentariu live de fotbal oferit. scorul a fost deschis în minutul 25 de Muller. Peste doar nouă minute, Alcantara a dus scorul la 2-0 şi astfel Bayern Munchen a jucat mult mai relaxat în repriză secundă. Chiar dacă nu a mai forţat tot a reuşit să mai înscrie două goluri. Prima dată în minutul 59 când Muller a făcut dublă, iar apoi în minutul 66 prin Mandzukic. În urma acestei victorii cu 4-0, Bayern Munchen a ajuns la 62 de puncte, având cu 19 mai mult decât locul secund. În aceste condiţii e clar că bavarezii se pot concentra acum pe Liga Campionilor. În manşa tur a optimilor de finală Bayern Munchen a câştigat cu 2-0 în deplasare la Arsenal. Returul din Germania va avea loc la începutul lunii martie.

Tot duminică a mai avut loc un meci în Bundesliga între Eintracht Frankfurt şi Werder Bremen. Sunt două echipe care au jucat slab în acest sezon şi au puţine emoţii în privinţa retrogradării. Meciul dintre cele două a fost dominat clar de echipa gazdă, care însă a şi beneficiat de faptul că Werder Bremen a rămas în inferioritate numerică încă din minutul 34 când Kroos a primit al doilea cartonaş galben. Dar chiar şi aşa, Eintracht Frankfurt nu a reuşit să înscrie în ciuda faptului că în repriză secundă a avut o posesie de 72% şi foarte multe ocazii de gol.