Bayern Munchen a pierdut cu Arsenal, dar s-a calificat in sferturi

fbl-eur-c1-bayern-munich-arsenalBucuresti, 14 martie 2013. Stiri Liga Campionilor: Bayern Munchen: Bayern Munchen a fost invinsa cu 2-0 pe teren propriu de catre Arsenal in returul optimilor de finala, dar s-a calificat mai departe.

Miercuri seara au avut loc ultimele meciuri din optimile Ligii Campionilor. Cel mai tare si mai spectaculos se anunta cel de pe Allianz Arena dintre Bayern Munchen si Arsenal. In meciul tur de la Londra, nemtii s-au impus cu 3-1 si astfel erau siguri de calificare. Totusi au avut mai multe emotii in meciul retur decat s-ar fi asteptat. Arsenal a deschis scorul foarte rapid, in minutul 3 prin Olivier Giroud. Meciul a fost controlat de bavarezi din acest moment, dar acestia nu au reusit sa restabileasca egalitatea. Pe finalul meciului chiar au avut emotii foarte mari dupa ce in minutul 86 fundasul Laurent Koscielny a dus scorul la 2-0. Acesta a ramas insa scorul final si astfel Bayern Munchen se califica in sferturile de finala.

In celalalt meci al serii s-au intalnit pe stadionul La Rosaleda spaniolii de la Malaga si portughezii de la Porto. In meciul din tur, Porto a castigat cu 1-0 si avea prima sansa la calificare. Meciul din Spania se anunta unul foarte echilibrat. Scorul a fost deschis de Malaga prin Isco in finalul primei reprize. Sperantele portughezilor au scazut imediat dupa pauza, mai precis in minutul 49 cand Steven Defour a primit al doilea cartonas galben si astfel Porto a ramas in inferioritate numerica. Au sperat sa mentina acest scor si sa duca partida in prelungiri, insa pana la urma Malaga a dat lovitura in minutul 77 prin Roque Santa Cruz care intrase pe teren de doar trei minute. Scorul final a ramas 2-0 si Malaga s-a calificat in sferturi.