București, 22 Ianuarie 2018

Barcelona se distanțează în fruntea clasamentului, având 11 puncte față de Atletico

Betis-Barca-0-5

Barcelona învinge Betis, pe terenul acesteia, în fața a peste 53 mii de spectatori, cu scorul de 5-0, în meciul din etapa a 20-a din La Liga și se distanțează la 11 puncte față de ocupanta locului 2, Atletico și la 19 puncte față de Real Madrid, cu un joc mai puțin disputat.

Toate cele cinci goluri, au fost marcate în repriza secundă de Rakitic, minutul 59, Messi, în minutele 64 și 80, Luis Suarez, în minutele 69 și 89.

Tehnicianul echipei FC Barcelona, Ernesto Valverde, de 53 de ani, a declarat după victoria de pe stadionul Benito Villamarín, conform cotidianului AS, următoarele: "Nu vom specula cu distanta fata de rivali. Meciul a fost complicat, s-au apărat om la om, riscând și complicându-ne foarte mult. Pe măsură ce timpul trecea, ne-am îmbunătățit jocul în a doua repriză și am câștigat. Messi a fost incredibil, știam că trebuie să riscăm, i-am dominat și am marcat cinci goluri".

Au evoluat următoarele formații, Betis: Adán- Francis, Feddal, Mandi, Durmisi- Javi García (Boudebouz, min 77), Guardado- Tello, Fabián (Camarasa, min 88), Joaquín- Sergio León (Rubén Castro, min 73);

Barcelona: Ter Stegen- Semedo, Piqué, Vermaelen (Umtiti, min 43), Jordi Alba- Sergi Roberto, Sergio Busquets (Deulofeu, min 81), Rakitic, André Gomes (Paulinho, min 65)- Messi, Luis Suárez