București, 12 Ianuarie 2018

Barcelona învinge Celta, scor 5-0, în manșa retur a optimilor Cupei Regelui

Barcelona-Celta-5-0-Cupa

După ce în prima manșă a optimilor de finală ale Cupei Regelui din Spania, disputată pe 04 Ianuarie, Barcelona remiza, scor 1-1 cu Celta Vigo, miercuri pe Camp Nou, în prezența a 59 mii de spectatori, Barcelona a reușit să câștige categoric cu scorul de 5-0, calificând-use în sferturile competiției.

Lionel Messi a reușit o dublă, în minutele 12 și 14, iar Alba a ridicat scorul la 3-0, în minutul 27. Luis Suárez a marcat pentru 4-0, în minutul 30, iar golul pentru 5-0, a fost marcat de Rakitic, cu 4 minute înainte de fluierul de final al partidei. Cu acest meci, FC Barcelona are un total de 28 meciuri consecutive, fără înfrângere în Ligă și Cupa Spaniei.

La conferința de presă, de după meci, antrenorul echipei FC Barcelona, ​​Ernesto Valverde a fost foarte sincer și a spus, cobform ziarului spaniol Sport: „N-aș vrea să jucăm în sferturi cu Madrid, ci mai târziu.“

Antrenorul ​​Ernesto Valverde a spus despre Dembélé, următoarele: "A făcut un pas important, când joacă poți vedea că ceva se întâmplă, din cauza vitezei și tehnicii pe care o are, este ceva diferit de restul, are nevoie de timp pentru a se adapta, dar a îndrăznit să facă mai multe lucruri".

Au evoluat următoarele formații:

FC Barcelona: Cillessen; Semedo, Piqué (Vermaelen, 46’), Mascherano, Alba; Rakitic, Busquets, Iniesta (Arnaiz, 62’); André Gomes, Messi (Dembélé, 58’), Suárez

RC Celta: Sergio; Hugo Mallo, Sergi Gómez, Fontàs, Jonny; Jozabed, Lobotka, Wass (Radoja, 46’); Emre Mor, Iago Aspas (Maxi Gómez, 46’), Pione Sisto.