București, 06 Aprilie 2016.

Barcelona, cu un om în plus, câștigă greu meciul cu Atletico, scor 2-1, din Champions League

Luis SuarezFC Barcelona a câștigat partida cu Atletico Madrid disputată marți, scor 2-1, din cadrul sferturilor de finală Champions League. Atletico, după ce a deschis scorul în minutul 25 prin Fernando Torres, a evoluat în 10 jucători din minutul 35, datorită eliminării autorului golului, pentru cumul de cartonașe galbene.

Barcelona a avut multe situații de egalare, golul venind în minutul 63, prin Luis Suarez, care avea să reușească dubla, 11 minute mai târziu.

Golul din deplasare al lui Atletico poate cântări mult în partida retur, care va avea loc la Madrid în 13 Aprilie. Barcelona și-a dorit să mai marcheze, tocmai din această cauză, dar nu au mai reușit.

În minutul 32, Atletico putea face 2-0, la șutul lui Griezmann, însă portarul lui Barca, Marc-André ter Stegen, s-a întrebuințat la maximum, evitând golul.

După meci, antrenorul echipei Atletico Madrid, Diego Simeone, a declarat: "Sunt mândru de jucătorii mei și bucuros că am o echipă care își vinde scump pielea în fiecare joc. Echipa a făcut un meci mare, foarte bun până în minutul 30. Dar, în a doua repriză, Barcelona a fost în măsură să aibe posesie mai bună și să ne pună probleme".

Jucătorul galez al echipei Atletico, Fernando Torres, a declarat după meci: "Personal, sunt foarte trist și mă simt responsabil pentru eliminare. În unsprezece oameni, ar fi fost diferit. Este o situație dificilă pentru mine. Este una dintre cele mai urâte zile ale mele, ca fotbalist".