Liga 1-Etapa 17 | FC Brasov- Rapid, 2-0

Augustus si Nica, de nota 4

AugustusDoi dintre cei trei arbitrii care au oficiat la partida de la Brasov, au reusit sa faca praf meciul. In minutul 14, la scorul de 1-0 pentru brasoveni, Herea a scăpat singur cu portarul, Adrian Rusu a intervenit prin alunecare cu ambele picioare Ón faţă. Fault clar in careu dar Augustus a lăsat jocul să continue. Se impunea penalty pentru rapidisti si cartonas. In minutul 41, la un duel aerian intre Cassio si Rusu, arbitrul vede fault si eliminare la Cassio. La reluarile de faze se vede clar faptul ca, nu a fost vorba de intentie. Rusu nu a sarit la cap cu aceeasi intensitate cum a sarit Cassio. In minutul 75, alta faza controversata. Lazar este eliminat gartuit dupa ce a fost faultat de Ilyes din spate. Dupa fault Ilyes se indreapta catre Lazar pentru discutii, LAzar il respinge cu mana si in acel moment dupa cum se stie, Ilyes se arunca pe gazon pentru a impresiona asistenta. La insistentele lui Nica se arata cartonas rosu lui Lazar.

Alte titluri aparute in ziarele sportive pe aceasta tema: GSP: "Prestaţie hilară pentru Augustus Constantin la Braşov - Trei gafe";  Dinu Gheorghe: "Nica trebuie să dispară din arbitraj, a luat 5 decizii contra noastră"; Prosport: "Decapitati de talismanul Augustus"