Atletico învinge pe Juventus cu scorul de 1-0

Atletico-Juventus-1-0București, 02 Octombrie 2014. În Grupa A a Ligii Campionilor, după cele două meciuri disputate miercuri, Atletico- Juventus, 1-0 și Malmo FF- Olympiacos, 2-0, avem o situație mai rar întâlnită, toate echipele au câte 3 puncte, despărțite de golaveraj.

Diego Simeone, antrenorul lui Atletico, a declarat după victoria la limită de miercuri: "În seara asta ne-am confruntat cu o echipă mare - spune antrenorul la finalul partidei - va fi greu pentru noi, în partida retur. Atletico și Juve sunt două echipe cu o tactică inteligentă. Am știut că ar putea fi periculoși, de fapt, așa au și stat lucrurile. În prima jumătate a meciului în care au jucat mai bine, apoi în cea de a doua, noi am dominat".

Întâlnirea nu a oferit prea multe ocazii de gol. Mai mult decât atât, și acest lucru este într-adevăr remarcabil, Juve nu a reușit să șuteze pe poartă în 90 de minute cu Atletico, ca de atâtea ori, au încuiat apărarea ca de obicei.

Arda Turan a marcat singurul gol al meciului după 74 minute de joc. Juve a reacționat după primirea golului, în speranța întoarcerii rezultatului, dar nu au reușit mare lucru.

Au evoluat următoarele formații:

Atletico Madrid (4-1-4-1): Moya, Juanfran, Miranda, Godin, Ansaldi, Tiago, Koke, Saul (52′ Griezmann), Raul Garcia, Arda Turan (88′ Siqueira), Mandzukic (83′ Suarez). Antrenor: Diego Simeone.

Juventus (3-5-2): Buffon, Caceres (77′ Pereyra), Bonucci, Chiellini, Lichtsteiner (88′ Giovinco), Pogba, Marchisio, Vidal (84′ st Morata), Evra, Llorente, Tevez. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Alexandru Neata; img: Marca