Astra Giurgiu s-a impus cu 1-0 la Domzale

Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

Domzale-Astra-Ploiesti-0-1Bucuresti, 05 iulie 2013. Astra Giurgiu a castigat cu 1-0 in deplasarea de la Domzale din cadrul mansei tur a primului tur si este mare favorita la calificarea in faza urmatoare.

Joi seara de la ora 21:45, Astra Giurgiu a jucat in deplasare la Domzale in mansa tur a primului tur de calificare din Europa League. Romanii erau favoriti la victorie, insa prima repriza a fost una foarte echilibrata. De la Astra Giurgiu a lipsit la aceasta partida atacantul Kehinde Fatai care nu a primit viza. Prima repriza s-a incheiat fara gol desi ambele echipe au avut cateva ocazii importante. In repriza secunda Astra Giurgiu a evoluat mai bine. Prima mare ocazie a avut-o in minutul 66 cand sutul lui Junior Morais a lovit bara. Unicul gol al partidei a venit abia in minutul 84 cand Constantin Budescu a profitat de o greseala a portarului advers. Astra Giurgiu ar fi putut sa mai inscrie o data in minutul 88 cand sutul lui Takayuki Seto a lovit bara. In urma acestei victorii Astra Giurgiu a luat o optiune serioasa in privinta calificarii. Meciul retur va avea loc joia viitoare. Daca se va califica, Astra Giurgiu va intalni in turul doi pe Omonia Nicosia.

Celelalte doua echipe romanesti prezente in aceasta competitie vor evolua abia in turul doi, insa cu siguranta si-au spionat viitoarele adversare. Petrolul Ploiesti va intalni una din echipele Vikingur si Inter Turku. In primul meci, Inter Turku a reusit un 1-1 in deplasare si are prima sansa la calificare. De cealalta parte, Pandurii Targu Jiu ar urma sa joace impotriva invingatoarei din duelul dintre Bala Town si Levadia Tallin. In primul din tur Bala Town s-a impus cu 1-0 pe teren propriu. Ramane de vazut ce se va intampla saptamana viitoare. Meciul va fi in oferta celor de la, site care are cele mai bune promotii fotbal  la meciurile din cupele europene.