Arsenal a eliminat-o pe Liverpool din Cupa Angliei

Arsenal-Liverpool-2-1-Cupa-AnglieiBucurești, 18 februarie 2014. Arsenal Londra şi-a luat revanşa după înfrângerea cu 5-1 de pe Anfield Road din campionat şi a învins-o cu 2-1 pe Liverpool în optimile Cupei Angliei.

Potrivit celor mai noi ştiri şi pariuri Premier League în acest week-end nu au avut loc meciuri în campionatul Angliei deoarece s-au disputat optimile de finală din Cupa Angliei. Unul dintre cele mai interesante meciuri a avut loc duminică de la ora 18:00, când Arsenal Londra a primit vizita celor de la Liverpool. Cele două se mai întâlniseră în urmă cu o săptămână în etapa a 25-a din campionat, iar „cormoranii” s-au impus pe teren propriu cu 5-1. Faţă de acel meci, antrenorul „tunarilor” a făcut mai multe modificări în echipă. Meciul a fost început tot în forţa de Liverpool care a avut câteva ocazii mari de gol în primele minute, dar până la urma scorul a fost deschis de Arsenal în minutul 16 prin Oxalde-Chamberlain. Acesta a fost singurul gol din prima repriză. Apoi în debutul părţii secunde „tunarii” au dus scorul la 2-0, marcator fiind Podolski. Oaspeţii au părut că pot să revină după ce în minutul 60 căpitanul Steven Gerrard a redus din diferenţă dintr-un penalty. Au forţat până la final, dar nu au mai reusit sa inscrie desi au mai avut cateva ocazii importante.

În urma acestei victorii cu 2-1, Arsenal a obţinut calificarea în sferturile Cupei Angliei şi spera să aibă parte de un adversar mai slab. Pentru echipa londoneză urmează miercuri un meci foarte important pe teren propriu în optimile de finală din Liga Campionilor cu Bayern Munchen. Cele două s-au întâlnit şi în sezonul trecut tot în optimi, iar fiecare a câştigat meciul din deplasare: 3-1 Bayern Munchen şi 2-0 Arsenal.