Anglia prețuieste victoria rară și meritată cu Brazilia, 2-1

Wayne-Rooney-008Miercuri, 6 februarie 2013, a avut loc pe stadionul Wembley din Londra, in fata a 87000 spectatori, partida amicala de fotbal dintre reprezentativele Angliei si Braziliei.

Meciul s-a incheiat cu victoria Angliei cu scorul de 2-1. Golurile au fost inscrise de Rooney, minutul 26; Lampard, minutul 60 si respectiv Fred, minutul 48.

Desi au castigat, englezii nu prea sunt multumiti de cum functioneaza angrenajul echipei, avand o posesie de numai 44%. Astfel, Hodgson a recunoscut dupa meci ca au fost generosi in aparare si faptul ca Neymar va fi uimit atunci cand va vedea reluarile video cu ratarile sale.

In minutul 19, Ronaldinho a ratat un penalty obtinut tot de el!

Wayne Rooney a marcat al 33-lea gol international al sau iar Lampard si-a demonstrat inca o data talentul sau daca mai era nevoie.

Victoria Angliei, este a patra din 24 meciuri impotriva Braziliei.

Au fost folosite urmatoarele formatii:

Anglia: Joe Hart, Gary Cahill, Ashley Cole (Leighton Baines, 45), Chris Smalling, Glen Johnson, Tom Cleverley (Frank Lampard, 45), Steven Gerrard, Jack Wilshere, Theo Walcott (Aaron Lennon, 76), Danny Welbeck (James Milner, 61), Wayne Rooney.

Brazilia: Julio César, Adriano (Filipe Luis, 70), Dani Alves, David Luiz (Miranda, 79), Dante, Ronaldinho (Lucas Moura, 45), Ramires (Arouca, 45), Paulinho (Jean, 62), Neymar, Luis Fabiano (Fred, 45), Oscar.

Partida a fost arbitrata de Pedro Proenca Oliveira Alves Garcia (Portugalia)

Alexandru Neata, imagine: Guardian