București, 04 Iunie 2018

Academia Rapid câștigă playoff-ul și va juca barajul de promovare, cu campiona județului Giurgiu

Duminică, pe Arena Națională, în fața a 20000 spectatori, Academia Rapid învinge CSA Steaua, scor 2-0 și termină clasamentul play-off pe prima poziție, cu 12 puncte, devenind campiona Ligii a 4-a București.

Daniel Niculae a deschis scorul în minutul 23, iar golul lui Adrian Grigore din minutul 68, de 2-0, urma să fie și rezultatul final. Elevii lui Marius Lăcătuș și Ion Ion, au încercat câteva acțiuni bune de poartă în startul reprizei secunde, dar după golul primit din minutul 68, au fost parcă resemnați cu gândul că ar mai putea întoarce scorul.

Așteptăm o inițiativă din partea FRF, astfel că la alcătuirea seriilor din Liga a 3-a, să poată fi inclusă și CSA Steaua, pentru că, alături de Academia Rapid, au demonstrat că este mult peste nivelul Ligii a 4-a și au în spate un număr impresionant de mare de fani.

Pentru promovare în Liga a 3-a, Academia Rapid urmează să dispute barajul, în dubla cu campiona județului Giurgiu, pe datele de 16 și 23 Iunie, primul meci fiind în deplasare. Pentru a afla cu cine va juca, se așteaptă rezultatul meciurilor planificate între fruntașele celor două serii ale județului Giurgiu, astfel, 05.06.2018, ora 17.30, Energia Remus – AS Singureni; 07.06.2018, ora 17.30, Argeșul Mihăilești – CSM Dunărea Giurgiu. Învingătoarele din cele două meciuri, se vor întâlni în finală, pe 10.06.2018, ora 11.00.

Buffon-retragere-Juventus

Ultima etapă din Serie A, a debutat sâmbătă la Torino, cu partida Juventus Hellas Verona, scor 2-0, meci istoric pentru portarul...